Syrop z pędów sosny
fot. Dariusz Kanak
Kontynuując temat zdrowego żywienia i domowych przetworów, czas na syrop z pędów sosny.
Syrop z pędów sosny zawiera mnóstwo substancji leczniczych. Głównie są to flawonoidy, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i rozkurczowo, a także witamina C i sole mineralne.
Jesteśmy akurat w szczycie sezonu na młode pędy sosny. W zależności od pogody, przypada on mniej więcej na pierwszą połowę maja.
Syrop z pędów sosny ma właściwości wykrztuśne i bakteriobójcze, świetnie sprawdza się więc w infekcjach górnych dróg oddechowych.
Podczas przeziębienia pijemy 3-4 łyżki dziennie. Jesienią i zimą profilaktycznie możemy dodawać 1 łyżeczkę syropu do herbaty lub wody.
Ale na początek pewne zasady, które musimy przestrzegać by być w zgodzie z przyrodą:
- pędy sosny powinny mieć około 10 cm
- zrywamy tylko tyle ile na potrzeba i ile jesteśmy w stanie przerobić
- z jednego drzewa zrywamy tylko kilka pędów i nigdy pęd szczytowy gałęzi
- uważamy by nie łamać gałęzi
- nasze zbiory przeprowadzamy w czystym lesie z dala od dróg
- nie zrywamy w rezerwatach, parkach czy innych obszarach chronionych
Do naszego syropu możemy dodać również pędy z kwiatostanami, ale te nadają się bardziej na nalewki. Nasz produkt będzie bardziej aromatyczny i szybciej się zrobi.
fot. Dariusz Kanak
Po zbiorach powinniśmy wyłożyć zebrane pędy w przewiewnym i suchym miejscu na około godzinę, damy przez to szansę ewentualnym, zielonym mieszkańcom na upuszczenie swoich schronień by później nie pływały w naszym syropie.
Pędy układamy warstwowo z cukrem w ilości 1 kg pędów na 800 g cukru, lekko ubijając. Słoik – słój powinien być stosunkowo duży by nie łamać układanych pędów. Obowiązkowo musimy go umyć i wyparzyć, minimalizujemy dzięki temu ryzyko pojawienia się pleśni i zepsucia.
Słój przykrywamy gęstą gazą i odstawiamy w ciepłym, słonecznym miejscu do całkowitego rozpuszczenia cukru, możemy użyć również cukru ciemnego czy trzcinowego. Czekamy około 3 – 4 tygodni, zlewany syrop, a pozostałe pędy zalewamy alkoholem na nalewkę.