Zupa z dyni
W pełni sezonu dyniowego obowiązkowo powinniśmy przygotować zupę z dyni.
Rodzina dyniowatych to około 800 gatunków. Różnią się one kolorem, kształtem i wielkością. Dynia zawiera witaminy C, D, B1, B2, PP, kwas foliowy oraz beta-karoten, zwłaszcza pomarańczowa odmiana, mający działanie antyutleniające, przeciw nowotworowe i ochronne dla układu krążenia.
fot. Dariusz Kanak
Pestki dyni to duże ilości cynku i lecytyny, a sok jest najlepszym połączeniem żelaza, miedzi, magnezu i potasu.
Jedzenie dyni wzmacnia układ odpornościowy, pobudza trawienie, obniża poziom tłuszczów, pomaga zredukować tkankę tłuszczową, działa uspokajająco i pomaga w dolegliwościach nerek.
Poniższy przepis to jedna z wersji zupy z dyni. Zamiast wody możemy użyć bulionu mięsnego. Możemy dowolnie modyfikować przyprawy, poza imbirem. Ten jest obowiązkowy!
- dynia, nasza ważyła 3,5 kg
- 3 cebule
- sok z połówki pomarańczy
- małe kwaśne jabłko
- kilka łyżek oliwy
- łyżka masła
- sól
- imbir
- gałka muszkatołowa
- cukier trzcinowy
Cebulę obrać, pokroić w kostkę i posmażyć na oliwie z dodatkiem masła. Dynię obrać,i pokroić w grubą kostkę i dodać do cebuli. Jabłko obrać, pokroić na ćwiartki i dodać do warzyw. Podlać szklanką wody. Przykryć pokrywką i dusić do miękkości przez około 15 minut. Dodać sok z pomarańczy. Doprawić wedle uznania solą, pieprzem, imbirem, gałką i cukrem. Zmiksować na gładką masę.
fot. Dariusz Kanak
Zupę z dyni obowiązkowo podajemy z kleksem kwaśnej śmietany lub jogurtu.
fot. Dariusz Kanak
I nie zapominamy o starciu gałki muszkatołowej!
fot. Dariusz Kanak
I na koniec koszty. Kilogram dyni to obecnie około 2 zł. Z naszej 3,5 kg dyni uzyskaliśmy około 3 litrów gęstej zupy, 10 porcji. Z przyprawami i innymi dodatkami to około 1 zł za porcję.
Dynię w każdej postaci można mrozić, a surowa w odpowiednich warunkach, przetrwa do wiosny. Nic tylko jeść!